Zakopane-sylwetki twórców

SYLWETKI TWÓRCÓW – PLENER „MARZENIE POD NOSALEM” ZAKOPANE 2017

Krystyna Bileńki z Zaczernia koło Rzeszowa. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Filii UMCS w Rzeszowie. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Ponadto jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, założycielem i Prezesem Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie. Maluje ponad 30 lat. Tematy do prac czerpie z podróży i obserwacji otoczenia, inspirując się przyrodą, pejzażem, naturą. W swojej twórczości zachowuje realizm. Jej ulubione techniki to olej, suchy pastel malowanie na jedwabiu. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych w Rzeszowie, Poznaniu, Łodzi, Legionowie, Strzelcach Opolskich i Wołominie. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych na terenie całego kraju. Laureatka nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz USA i Niemczech. Animatorka kultury, organizator i komisarz kilkunastu plenerów plastycznych.

Elżbieta Buganik z Borów Dolnośląskich. Sympatyczka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Jej wielką pasją jest malarstwo, którym zajmuję się od 25 lat. Tematyka prac jest różnorodna, cały czas poszukuje ciekawego stylu w malarstwie, szuka siebie, bawi się kolorami. Bierze udział w plenerach, konkursach i imprezach lokalnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Gromadce. Brała udział w konkursie malarskim, organizowanym przez Muzeum Regionalne Związku Krajoznawczego Rheinland w Niemczech oraz od 10 lat ma swój udział w Dolnośląskim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej w Dzierżoniowie. Wzięła udział w plenerze plastycznym Silesia Tak Art wiosną 2017 roku pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Mielno.

Gabriela Czarnecka z Wołomina. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Ponadto jest członkiem Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie oraz członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego – Wydział Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Maluje od 1994 roku. Preferuje technikę suchych pasteli, szczególnie tematy takie jak: pejzaże, kwiaty i martwą natura. Autorka kilku wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu plenerów malarskich, w tym międzynarodowych oraz licznych wystaw zbiorowych. Od dziecka interesuje się wycinanką ludową. Stworzyła własną, autorską, koronkową wycinankę z uwzględnieniem motywów ludowych. Prowadzi warsztaty z wycinanki dla dzieci i dorosłych.

Tadeusz Krzysztof Knyziak z Warszawy. Sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Wiersze publikuje pod pseudonimem artystycznym Coobus. Autor tomików wierszy: Chwile i Światłocienie, a także współautor almanachów i antologii wydanych przez stowarzyszenia i portale literackie: Grzechy niepopełnione. Od kilku lat związany z Przyjaznym Portalem Literackim Ósme Piętro. Zamieszcza wiersze w internetowych grupach poetyckich: Ogród Poetów, Pisz i czytaj wiersze, jak również w Grupie poetyckiej im. Zbigniewa Herberta. Prowadzi blog archiwalny własnej twórczości coby99.bloog.pl. Od 2014 roku pojawił się w konkursach poetyckich, znacząc swój udział licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Był także jurorem w konkursie Portalu Literackiego Fabrica Librorum. Członek Warszawskiego II Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz nieformalnego Klubu Poszukiwaczy Słowa w Piasecznie pod Warszawą. W swojej poetyckiej twórczości preferuje lirykę i tradycyjne formy rymowane, nie stroni jednak od form bardziej współczesnych.

Arkadiusz Konaszewski ps."Konar" z Częstochowy. Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Od ponad 40 lat zajmuje się malarstwem olejnym sztalugowym i rysunkiem piórkiem. Tematami jego prac są pejzaże, architektura i martwa natura. Brał udział w kilkunastu plenerach malarskich oraz w wielu wystawach zbiorowych na terenie całego kraju, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, w Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, oraz na terenie miasta Tychy w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza" TSM OSKARD, a także w Warszawie, Wołominie, Tłuszczu, Koszalinie i w Mielnie. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoją twórczość. Zdobył nagrodę publiczności w Pierwszym  Przeglądzie Sztuki i Rękodzieła "Powiązania 2016", zorganizowanym przez Klub Osiedlowy ORION TSM Oskard w Tychach. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Ewa Kowalczyk z Żor. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Interesuje się malarstwem olejnym, batikiem i ceramiką. Maluje przede wszystkim martwą naturę. Projektuje też własną biżuterię. Ponadto jest członkiem Grupy Twórczej ATELiER w Żorach, gdzie tworzy pod kierunkiem malarki Ewy Rotter-Płóciennikowej. Brała udział w kilku plenerach malarskich i wystawach zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, w Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, oraz na terenie miasta Tychy w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza" TSM OSKARD.  Animatorka kultury, organizator i komisarz plenerów plastycznych, m.in.w Rzeczce koło Wałbrzycha.

Irena Maciuszek z Gromadki. Sympatyczka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Tworzy od dziecka. Jednak po dłuższej przerwie związanej z wychowaniem dzieci, jak to nazwała "tkwiła w uśpieniu". Pomimo wszelkich przeszkód natury przyziemnej, nie poddała się. Uwielbia malować farbami olejnymi, ale nie gardzi ołówkiem, węglem, kredkami, tuszem itp. Tematyka jej prac jest różnorodna: portrety, studium postaci, martwa natura, architektura i kwiaty, a także abstrakcja. Nie ukrywa, że chciała być wyłącznie portrecistką, ale cieszy się z tego co robi. Lubi jeszcze robić intarsję, ale ze względu na brak odpowiednich warunków, a przede wszystkim brak czasu, odłożyła ją do lamusa. Jej mottem życiowym jest: Dzień bez malowania jest dniem straconym. Wzięła udział w plenerze plastycznym Silesia Tak Art wiosną 2017 roku pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Mielno.

Ryszard Maresz z Orzesza. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Jego pasje to wypalanie w drewnie zwane pirografią i aktywny udział w środowisku rycerstwa. Oprócz wypalania i podrzeźbiania drewna, stosuje na nim rysunek ołówkiem lub innymi środkami kryjącymi. Najczęstszymi motywami jego prac są postacie, zwierzęta, architektura oraz loga i symbole turniejów rycerskich i festynów. Ciągle poszukuje nowych technik i tematów do swoich prac. Potrafi wykorzystać piasek z Bałtyckich plaż, czy też kolorowe szkiełka oszlifowane przez morskie fale. Swoje prace prezentował na wielu wystawach i podczas licznych przedsięwzięć kulturalnych. Olbrzymią kolekcję prac poświęconym tematyce ptaków drapieżnych jego autorstwa można zobaczyć w „Sokolarni” na Górze Czantoria w Ustroniu. Uczestniczył w kilku plenerach plastycznych.  Animator kultury, uczestnik i współorganizator imprez rycerskich i festynów na terenie całego kraju.

 

 

 

Adam Mendala z Gniezna. Urodził się w Sandomierzu. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach.  Swoją przygodę z malarstwem sztalugowym rozpoczął w 2004 roku, kiedy wziął udział w ogólnopolskim plenerze malarskim. W jego twórczości dominuje realizm, lubi nastrojowe pejzaże, pełne zadumy i wyciszenia. W przeszłości był członkiem Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury w Poznaniu, a obecnie jest także członkiem Stowarzyszenia Silesia Tak Art oraz Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie. W 1985 roku był uczestnikiem ogólnopolskiego konkursu plastycznego organizowanym  przez Wojsko Polskie w Łodzi, gdzie zdobył III nagrodę. Brał udział w kilkunastu plenerach oraz wystawach zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, w Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, oraz na terenie miasta Tychy w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza", a także w Poznaniu, Koszalinie i Mielnie. Animator kultury, organizator i komisarz plenerów plastycznych, m.in.w Czarnorzekach w Gminie Korczyna.

Ewa Mendala z Gniezna. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Sztuką interesuje się od zawsze. Malarstwo zaczęła uprawiać u boku swojego męża Adama, z którym jeździła na plenery malarskie organizowane przez Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury w Poznaniu, Podkarpacki Oddział Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Silesia Tak Art. Podpatrując techniki malarskie kilka lat temu chwyciła za pędzle i tak jej już zostało do dzisiaj. Uczestniczyła w kilkunastu plenerach plastycznych, w tym o charakterze międzynarodowym i ogólnopolskim, a także w kilkunastu wystawach zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, w Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, oraz na terenie miasta Tychy w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza", a także na terenie kraju, m.in. w: Poznaniu, Koszalinie, Polańczyku, Korczynie i w Mielnie.

Mirosław Pasewicz z Rudy Śląskiej. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Rzeźbi w drewnie, wykonując zarówno rzeźby w bryle, jak i płaskorzeźby. Para się również malarstwem. Tematami jego prac są  ludzie, zwierzęta i kwiaty. Członek plastycznej  „GRUPY 6”, uczestnik wielu plenerów  rzeźbiarskich i malarskich, w tym  międzynarodowego  pleneru rzeźbiarskiego w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Uczestnik i laureat konkursów plastycznych organizowanych przez Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej pod nazwą „Rudzka Jesień Artystyczna”. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych, m.in.: Górkach Wielkich, Wiśle, Unieściu, Tychach i Galerii Wilson w Katowicach.

Piotr Solis z Wodzisławia Śląskiego.  Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Przygodę z malarstwem jako pasją będącą wytchnieniem od pracy zawodowej rozpoczął stosunkowo niedawno, bo 6 lat temu. Obecnie tworzy swoje prace na płótnach, drewnie i płytach przy użyciu farb akrylowych. W swojej twórczości podpatruje pociągnięcia ręki mistrzów epoki realizmu oraz malarzy współczesnych. Szuka wciąż własnego stylu. Wiosną 2017 roku zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym zatytułowanym "Impresje w Szarościach" zorganizowanym przez Spółdzielczy Dom Kultury "Tęcza" w Tychach. Uczestnik kilku plenerów malarskich oraz wystaw zbiorowych, a także indywidualnych na terenie Wodzisławia Śląskiego, m.in. na terenie Biblioteki Miejskiej, Muzeum i Wodzisławskiego Centrum Kultury, a także w Mielnie.

Krzysztof Szala z Tychów. Artysta od wczesnych lat stykał się ze sztuką. Sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Uczestniczył
w kilkudziesięciu plenerach malarskich o charakterze międzynarodowym i krajowym oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Bierze udział w cyklicznym Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Naiwnej - Art Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Maluje obrazy o tematyce afrykańskiej, do czego zainspirowała go zdecydowana kolorystyka tego kontynentu, jak i pierwotne piękno drzemiące w jego mieszkańcach. Tworzy także rysunki tuszem, m.in. cykl o tematyce kolejowej pt. „Tam, gdzie zatrzymał się czas”. Animator kultury, współtwórca, organizator i komisarz kilkunastu plenerów plastycznych.

Małgorzata Szala z Tychów. Prezes Stowarzyszenia Silesia Tak Art. Jej ulubioną pasją są podróże i fotografia. Tematami jej prac są przede wszystkim pejzaże, a ulubionym tematem jest przyroda i jej piękno we wszystkich przejawach. Bardzo lubi motywy flory i fauny. Uczestniczyła w kilkunastu plenerach artystycznych, krajowych i międzynarodowych. Brała udział w kilkunastu wystawach  zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, SDK Tęcza w Tychach, MDK Nr 2 w Tychach,  oraz  „U Dziadka” w Wiśle i na terenie Mielna.

Barbara Zatorska ze Szczecina.  Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Zajmuje się malarstwem olejnym sztalugowym. Tematami jej prac są pejzaże i martwa natura, ale nie sprawia jej kłopotu malowanie postaci. Uczestniczka warsztatów plastycznych Fundacji Kultury i Sportu „Prawobrzeże” w Szczecinie. Brała udział w kilkunastu wystawach  zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, SDK Tęcza w Tychach, MDK Nr 2 w Tychach,  oraz  „U Dziadka” w Wiśle i na terenie Mielna.

Barbara Zientara – Chmiel z Imielina.  Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach,  kierunek- metaloplastyka. Należy do Stowarzyszenia Plastyków „Na Pograniczu” oraz grupy artystycznej „Kastelia”. Tworzy najczęściej w ulubionej technice rysunku lawowanego, który z czasem stał się silnie zindywidualizowany. Jej rysunki piórkiem i pędzlem stanowią artystyczny zapis wędrówek po Polsce. Są efektem fascynacji dawną architekturą jak: zamki, obiekty sakralne, budowle, zaułki miejskie i wiejskie. Pełen temperamentu sposób malowania widoczny jest w pracach malarskich wykonanych na płótnie farbami akrylowymi. Od wielu lat uczestniczy w licznych plenerach i warsztatach. Ma na swym koncie wystawy indywidualne i zbiorowe min. we Francji, a także w galeriach: Szyb Wilson w Katowicach na Nikiszowcu, w bibliotece Szkoły Policji w Katowicach Piotrowicach, w MDK Nr 2 w Tychach, w galerii SDK Tęcza TSM OSKARD w Tychach oraz w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach i w Tychach.

Daniela Żmuda z Gromadki. Sympatyczka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Malarstwem zajęła się na emeryturze. Stosuje techniki: olej, akryl, pastel oraz rysunek ołówkiem. Miała trzy wystawy indywidualne /dwie we Wrocławiu/
i uczestniczyła w ponad 30 wystawach zbiorowych. Jest laureatką wielu konkursów plastycznych regionalnych i ogólnopolskich.. Od 2012 roku jestem członkiem Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków.
 Wzięła udział w kilku plenerach, w tym w plenerze malarskim w Rzeczce k/Wałbrzycha oraz w plenerze plastycznym Silesia Tak Art wiosną 2017 roku pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Mielno.