Wycieczka do GŁUCHOŁAZ - sprawozdanie

Sprawozdanie z wycieczki do Głuchołaz.

 

W dniach 24-26 września 2019 r. Zarząd Koła Miejskiego Nr 12 SEiRP w Katowicach zorganizował trzydniową, autokarową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą po obszarze Opolszczyzny, rozciągającym się wzdłuż pasma gór Opawskich, z bazą hotelową w Głuchołazach Zdroju. W wycieczce uczestniczyły 44 osoby, członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych woj. śląskiego z Kół w Katowicach, Tychach i Bytomiu.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Mosznej, którego bajkowa architektura i piękne parkowe otoczenie przyciąga liczne rzesze zwiedzających. Następnie dotarliśmy do Głuchołaz Zdroju, gdzie u stóp Góry Parkowej zakwaterowaliśmy się w - znanym ze szlaku św. Jakuba - pensjonacie „Czerwony Kozioł”, usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego Centrum Wodoleczniczego „Skowronek”. Korzystając z pięknej pogody popołudnie poświęcone było zwiedzeniu części uzdrowiskowej Głuchołaz z tężnią solankową na górze ciekawie zrewitalizowanego Parku Zdrojowego. Wieczór z uroczystą kolacją , muzyką i tańcami trwał do nocy.

Drugi dzień wycieczki to autokarowy rajd po czeskiej stronie gór Opawskich. Zwiedziliśmy Centrum Wodolecznicze im. Vincenta Priessnitza w Jeseniku z pomysłowym balneoparkiem, wypiliśmy piwo w historycznej, atrakcyjnej karczmie w wysokogórskiej miejscowości Rejviz oraz odwiedziliśmy górskie centrum pielgrzymkowe trzech narodów w Sanktuarium Matki Boskiej Pomocnej na zboczu Poprzecznej Hory koło miejscowości Zlate Hory. Nie zabrakło też możliwości dokonania zakupów po czeskiej stronie. Na szczególną uwagą zasłużył towarzyszący nam przewodnik i jego pełne humoru, atrakcyjne opowieści o zwiedzanych miejscach. Po obiedzie spacerowaliśmy po ciekawej okolicy w sąsiedztwie miejsca zakwaterowania. Wieczorne ognisko, z uwagi na siąpiący momentami deszczyk, zamieniło się w grillową kolację pod dachem, gdzie rozmowy końca zdawały się nie mieć.

Dzień trzeci wycieczki to dopołudniowe zwiedzanie historycznego centrum Głuchołaz, relaksowa kawka „U Amorka”, pakowanie się, wcześniejszy obiad i droga powrotna, a w niej przystanek na górze św. Anny koło Krapkowic. Tam - z przewodniczką - przemierzyliśmy szlak od Domu Pielgrzyma, poprzez pielgrzymkowy plac kościelny z Grotą Lurdzką i 14 - toma kamiennymi kaplicami Drogi Krzyżowej, Międzynarodowe Sanktuarium św. Anny, Matki Najświętszej Maryi Panny, do Pomnika Czynu Powstańczego i pobliskiego amfiteatru.

Do Katowic powróciliśmy wczesnym wieczorem nico zmęczeni ale zadowoleni z możliwości bliższego poznania wielu ciekawostek Opolszczyzny i co bardzo istotne, na wycieczce nie było czasu by można było się nudzić.

 

 

Opr.K.Kuta i J.Przybylak