polemiki

List Andrzeja Rozenek 06.2020

Warszawa, 16.06.2020 r.

Koleżanki i Koledzy! Represjonowani!

Zwracam się do Was w dniu kolejnej miesięcznicy uchwalenia zbrodniczej ustawy represyjnej.

Niestety ruszyła kolejna fala represji. Mundurowi, którzy jeszcze nie byli objęci drastycznymi obniżkami świadczeń, właśnie otrzymują „listy śmierci”. Są to kolejne haniebne decyzje Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, podjęte w oparciu o kwerendę dokonaną w IPN (patrz zdjęcie poniżej). Jeśli ktoś liczył, że ta mściwa i nieludzka władza o nim zapomni, to może przestać się łudzić. Oni nie zostawią nikogo w spokoju. Gdy zakończą represje wobec mundurowych podległych MSW, na pewno zabiorą się za emerytów wojskowych. Przecież minister obrony Mariusz Błaszczak to ta sama osoba, która jako minister spraw wewnętrznych przeprowadziła tę zbrodniczą ustawę. A kto będzie kolejnym represjonowanym? Komu jeszcze PiS zabierze emeryturę? Może milicjanci? Może prokuratorzy? Sędziowie? Wykładowcy akademiccy? Członkowie PZPR? Działacze ZSMP i ZSP? Możemy tylko zgadywać. Jedno jest pewne, nikt nie może być całkowicie pewny, nikt nie powinien czuć się bezpiecznie. Dziura budżetowa rośnie w zatrważającym tempie, rządzący będą szukali oszczędności. W ich mniemaniu najłatwiej sięgnąć po prawa nabyte emerytów, którzy zapracowali na swoje świadczenia w czasach PRL-u, bo nikt się o nich nie upomni. Nie ma znaczenia, czy pracowali/służyli w poprzednim systemie całe życie, czy ledwie kilka miesięcy. Każdy pretekst jest dobry.

PiS na emerytach mundurowych przećwiczył, charakterystyczny dla systemów totalitarnych, manewr z wykluczeniem poza nawias społeczeństwa dużej grupy ludzi. Skoro udało się z emerytami mundurowymi, zapewne uda się z każdą inną grupą zawodową, społeczną. Używając tych samych metod PiS zaatakował ratowników medycznych, nauczycieli, sędziów, personel latający LOT, a dziś atakuje osoby LGBT.

Model działania jest zawsze taki sam. Szczujnie medialne ślepo oddane władzy rozpętują kampanię nienawiści. Zohydzają i opluwają konkretną grupę obywateli, obarczając ją faktycznymi, lub częściej wyimaginowanymi, przewinami jednostek. Gdy odbiorcy mowy nienawiści już nasiąkną hejtem, grupa którą postanowiono zniszczyć jest bezbronna. Można ją upodlić, odebrać prawa nabyte, pozbawić praw człowieka, pieniędzy, godności, a nawet zakwestionować ich prawo do bycia Polakiem.

Czas wyborów jest momentem, gdy możemy zaprotestować przeciw takim praktykom. Przeciwko dzieleniu Polaków, nazywaniu ich chamską hołotą, zdradzieckimi mordami, złodziejami, nieludźmi, dziadami etc. Przeciwko wykluczaniu kogokolwiek z naszej wspólnoty narodowej. Przeciwko polityce agresji i pogardy.

Nie będę owijał w bawełnę. Proszę Was o głos na Roberta Biedronia. To bardzo ważne, żeby Lewica w tych wyborach uzyskała jak najlepszy wynik. Lewica zawsze stoi i będzie stała po Waszej stronie. Jej siła jest Waszą siłą. I odwrotnie – jej słabość oznacza słabszy głos w Waszej sprawie, w Waszej obronie.

Każdy głos oddany w pierwszej turze na Roberta Biedronia osłabia Andrzeja Dudę, gdyż oddala szansę na jego zwycięstwo w pierwszej turze. Każdy głos oddany w pierwszej turze na jakiegokolwiek kontrkandydata Dudy wpada do jednego wspólnego worka z napisem „anty-Duda”. Bo te głosy się sumują. Duda, żeby wygrać w pierwszej turze potrzebuje 51% głosów. Zatem każdy głos nie oddany na obecnego prezydenta, tylko na jego kontrkandydata (któregokolwiek) tak samo skutecznie odbiera mu szansę na zwycięstwo w pierwszej turze. Nie dajcie się oszukać tym, którzy mówią, że głos na Roberta Biedronia jest stracony. Przeciwnie. Jest tak samo ważny i skuteczny, a jednocześnie powoduje wzmocnienie Lewicy.

Jestem pewny, że będzie druga tura. W niej decyzja będzie banalnie prosta. W drugiej turze musimy wszyscy zagłosować przeciwko Dudzie. Nie wolno zostać w domu. Nie wolno grymasić, że kandydat opozycji jest nie taki jak nam się wymarzył. Każdy oby nie Duda!

Niech wybory prezydenckie przyniosły nam tak oczekiwane i tak potrzebne przełamanie monopolu tej podłej władzy. Tego Wam życzę.

Zawsze Wam oddany,

Andrzej Rozenek /-/

 

PS Do osób niezorientowanych: kwota 1906 zł jest MAKSYMALNĄ jaką może otrzymać emeryt mundurowy objęty ustawą represyjną. Większość emerytów mundurowych otrzymuje znacznie mniej, bo nie odeszli ze służby z najwyższym stopniem na pagonach, albo nie mieli dodatkowej wysługi lat poza resortem. Nikt nie otrzymuje więcej, wielu dostaje zaledwie 900 złotych.

 

 

List Andrzeja Rozenek 05.2020

List od posła A. Rozenka. 16.05.2020

 

Warszawa, 16 maja 2020. Jak co miesiąc list. Dziś wyjątkowo nie tylko do emerytów mundurowych.

Koleżanki i Koledzy! Represjonowani! Witam Was w kolejną miesięcznicę uchwalenia haniebnej ustawy represyjnej.

Zacznę od tego co miłe – od życzeń. Dziś święto Straży Granicznej. Formacji, która od 29 lat strzeże naszych granic. Dziękuję za Wasze poświęcenie i za profesjonalizm, dziękuję tym, którzy są w służbie i tym, którzy odeszli na zasłużoną emeryturę! Macie powody do dumy, macie wdzięczność i zaufanie społeczeństwa. Nie dajcie sobie tego odebrać i nie spieprzcie tego!

No i tyle, jeśli chodzi o miłe rzeczy. Bo w tym miejscu trudno nie wspomnieć o policji. Kilka słów do tych, którzy są wciąż na służbie:

Etos i zaufanie, z takim trudem budowane przez ostatnie 30 lat, obracają się w niwecz. Przez skandaliczną postawę niewielkiej części policjantów, głównie z prewencji, cała formacja gwałtownie traci społeczne zaufanie. Codzienny trud policjantek i policjantów jest zaprzepaszczany przez karierowiczów liżących tyłki władzy. Policja dająca się używać do czysto politycznych pacyfikacji bezbronnych i pokojowych demonstrantów, to niestety bardzo smutny obraz naszej codzienności. Przemoc fizyczna, użycie gazu, bezprawne używanie urządzeń LRAD, wywożenie ludzi w nieznanym kierunku, bezprawne ich przetrzymywanie, arogancja i chamstwo – to zaczyna być wizytówka polskiej policji. Co ma znaczyć emblemat Blackwater przyczepiony do policyjnej kurtki? Zwariowaliście?! Szykujecie się do mordowania bezbronnych??? Szanowni dowódcy! Nie jesteście anonimowi. Wysyłacie na ulicę „dzieciaki” z wiosennego naboru. Czy macie świadomość czym to grozi? Nie tłumaczcie się rozkazami, bo policjant ma prawo odmówić rozkazu, jeśli jest on bezprawny. Nie liczcie też na bezkarność i anonimowość. W razie zmiany politycznej, to wy poniesiecie konsekwencje, a nie politycy PiS, którym tak bezwstydnie się wysługujecie. Powinniście ze szczególną rezerwą podchodzić do tego co wymyśla ten rząd, bo to jest ekipa polityczna, która potwornie skrzywdziła waszych starszych kolegów. Powinniście na każdym kroku dawać im odczuć, że policja nie jest do spełniania chorych kaprysów rządzącej sitwy, która pozbawiła emerytur kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy, w tym większość z policji. Powinniście twardo bronić honoru policjanta, używać do tego regulaminów, ustaw, Konstytucji i korzystać z aktywnego wsparcia związków zawodowych.

Niestety w większości tego nie robicie. Nieliczne jednostki odważyły się na krytyczne głosy, większość biernie przygląda się temu co się dzieje, a niektórzy zwietrzyli okazję do szybkich awansów. Postawy charakterystyczne dla szujowatych mend pozbawionych kręgosłupa moralnego i życiowych zasad zostaną jednak zapamiętane. Wasze skurwienie jest nie tylko waszym problemem, ono rzutuje niestety na etos całej formacji, zaprzepaszcza lata ciężkiej pracy waszych starszych kolegów. Gdy służąc politycznym mocodawcom doprowadzicie do tragedii, gdy poleje się krew na ulicach, wtedy nikt nie będzie stał po waszej stronie.

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy, emeryci, represjonowani. Wiem, że jest Wam strasznie ciężko. Pisowscy oprawcy odebrali Wam środki do życia, zniesławili Was i opluli. Teraz na dodatek musicie patrzeć jak, bliska części z Was formacja, z przyjaznej praworządnym obywatelom, staje się narzędziem represji i bezprawia. Chcę Was zapewnić, że to się zmieni. Przyjdzie czas, gdy będziemy wspólnie odbudowywać polską policję i jej sponiewierany etos. Przyjdzie czas, gdy państwo polskie znów będzie stało prawem, a Wasze prawa nabyte zostaną przywrócone. Wtedy Wasza wiedza i doświadczenie znowu posłużą Ojczyźnie.

Stanie się to znacznie szybciej niż się spodziewacie. W górę serca, ducha nie gaście! Jeszcze będzie normalnie…

Andrzej Rozenek /-/

PS Jeszcze kilka słów o wyborach. Cel pierwszy i podstawowy, to nie dopuścić do rozstrzygnięcia w pierwszej turze. Lewica jest z Wami. Proszę, pokażcie, że Wy jesteście z Lewicą. W pierwszej turze trzeba głosować zgodnie z przekonaniami. A w drugiej wszyscy razem zagłosujemy na Nie-Dudę, kimkolwiek on będzie. Więcej o polityce w liście za miesiąc.

AR