List Andrzeja Rozenek 05.2020

List od posła A. Rozenka. 16.05.2020

 

Warszawa, 16 maja 2020. Jak co miesiąc list. Dziś wyjątkowo nie tylko do emerytów mundurowych.

Koleżanki i Koledzy! Represjonowani! Witam Was w kolejną miesięcznicę uchwalenia haniebnej ustawy represyjnej.

Zacznę od tego co miłe – od życzeń. Dziś święto Straży Granicznej. Formacji, która od 29 lat strzeże naszych granic. Dziękuję za Wasze poświęcenie i za profesjonalizm, dziękuję tym, którzy są w służbie i tym, którzy odeszli na zasłużoną emeryturę! Macie powody do dumy, macie wdzięczność i zaufanie społeczeństwa. Nie dajcie sobie tego odebrać i nie spieprzcie tego!

No i tyle, jeśli chodzi o miłe rzeczy. Bo w tym miejscu trudno nie wspomnieć o policji. Kilka słów do tych, którzy są wciąż na służbie:

Etos i zaufanie, z takim trudem budowane przez ostatnie 30 lat, obracają się w niwecz. Przez skandaliczną postawę niewielkiej części policjantów, głównie z prewencji, cała formacja gwałtownie traci społeczne zaufanie. Codzienny trud policjantek i policjantów jest zaprzepaszczany przez karierowiczów liżących tyłki władzy. Policja dająca się używać do czysto politycznych pacyfikacji bezbronnych i pokojowych demonstrantów, to niestety bardzo smutny obraz naszej codzienności. Przemoc fizyczna, użycie gazu, bezprawne używanie urządzeń LRAD, wywożenie ludzi w nieznanym kierunku, bezprawne ich przetrzymywanie, arogancja i chamstwo – to zaczyna być wizytówka polskiej policji. Co ma znaczyć emblemat Blackwater przyczepiony do policyjnej kurtki? Zwariowaliście?! Szykujecie się do mordowania bezbronnych??? Szanowni dowódcy! Nie jesteście anonimowi. Wysyłacie na ulicę „dzieciaki” z wiosennego naboru. Czy macie świadomość czym to grozi? Nie tłumaczcie się rozkazami, bo policjant ma prawo odmówić rozkazu, jeśli jest on bezprawny. Nie liczcie też na bezkarność i anonimowość. W razie zmiany politycznej, to wy poniesiecie konsekwencje, a nie politycy PiS, którym tak bezwstydnie się wysługujecie. Powinniście ze szczególną rezerwą podchodzić do tego co wymyśla ten rząd, bo to jest ekipa polityczna, która potwornie skrzywdziła waszych starszych kolegów. Powinniście na każdym kroku dawać im odczuć, że policja nie jest do spełniania chorych kaprysów rządzącej sitwy, która pozbawiła emerytur kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy, w tym większość z policji. Powinniście twardo bronić honoru policjanta, używać do tego regulaminów, ustaw, Konstytucji i korzystać z aktywnego wsparcia związków zawodowych.

Niestety w większości tego nie robicie. Nieliczne jednostki odważyły się na krytyczne głosy, większość biernie przygląda się temu co się dzieje, a niektórzy zwietrzyli okazję do szybkich awansów. Postawy charakterystyczne dla szujowatych mend pozbawionych kręgosłupa moralnego i życiowych zasad zostaną jednak zapamiętane. Wasze skurwienie jest nie tylko waszym problemem, ono rzutuje niestety na etos całej formacji, zaprzepaszcza lata ciężkiej pracy waszych starszych kolegów. Gdy służąc politycznym mocodawcom doprowadzicie do tragedii, gdy poleje się krew na ulicach, wtedy nikt nie będzie stał po waszej stronie.

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy, emeryci, represjonowani. Wiem, że jest Wam strasznie ciężko. Pisowscy oprawcy odebrali Wam środki do życia, zniesławili Was i opluli. Teraz na dodatek musicie patrzeć jak, bliska części z Was formacja, z przyjaznej praworządnym obywatelom, staje się narzędziem represji i bezprawia. Chcę Was zapewnić, że to się zmieni. Przyjdzie czas, gdy będziemy wspólnie odbudowywać polską policję i jej sponiewierany etos. Przyjdzie czas, gdy państwo polskie znów będzie stało prawem, a Wasze prawa nabyte zostaną przywrócone. Wtedy Wasza wiedza i doświadczenie znowu posłużą Ojczyźnie.

Stanie się to znacznie szybciej niż się spodziewacie. W górę serca, ducha nie gaście! Jeszcze będzie normalnie…

Andrzej Rozenek /-/

PS Jeszcze kilka słów o wyborach. Cel pierwszy i podstawowy, to nie dopuścić do rozstrzygnięcia w pierwszej turze. Lewica jest z Wami. Proszę, pokażcie, że Wy jesteście z Lewicą. W pierwszej turze trzeba głosować zgodnie z przekonaniami. A w drugiej wszyscy razem zagłosujemy na Nie-Dudę, kimkolwiek on będzie. Więcej o polityce w liście za miesiąc.

AR